Toplu Sözleşme 2013

Hükümet ile zam pazarlığı bittikten sonra sendikalar iş verenle tekrar masaya otuyor. Türk – İş’ten alınan bilgilere göre hükümetin toplu sözleşme için acele etmeyin dedikleri öğrenildi.Türk-İş hükümet ile pazarlık yaptıktan sonra iş verenle Türk-İş’e bağlı sendikalar tekrar zam için pazarlığa oturuyorlar.

650 binden fazlaya işçi ilgilendiren toplu sözleşme 2013 Mayıs ile Temmuz ayı arasında sonuçlar diye tahmin ediyoruz. Çünkü; Agustosta bayram olması nedeniyle bayramdan önce pazarlık biter.Hükümetin geçmiş yıllarda izlediği politaka da göz önünde bulundurursak, en geç Temmuz ayında sonuçlanır. 

Peki gelelim işçilerin beklentilerine; yapmış olduğumuz araştırmalara göre işçilerin zam konusunda beklentileri yüksek, neticede düşük bir zam ile 2011 toplu sözleşmesi bitti.

Ayrıca geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde TPAO işçilerine yaklaşık %40 ile % 50 arasında iyileştirme geldi. Şimdi gözler bir zamanlar ortağı olan BOTAŞ yönetime çevrildi.BOTAŞ kendi bünyesinde bir komisyon kurulduğu, iyileştirme adıyla bir taslak oluşturulduğu ve yönetime sunulması bekleniyor.

etiket: toplu sözleşme 2013, Botaş işçilerine zamişçi zam oranları 2013toplu sözleşme zammı 2013

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.