Kategori arşivi: Tarih

Büyük Türk islam Bilginleri Kimlerdir

Türk İslam Bilim Adamları

Türk Bilimine büyük katkıları olan bilimadamlarından en önemli isimlerden bazıları şunlardır.

Abdülhamid İbn Türk: İslam dünyasında ilk cebir kitapla­rından Okumaya devam et

KPSS Tarih Ders Notu

Tarih KPSS olmazsa olmaz sıralama… Bu tarihi olaylar sıralaması Kpss sınavlarında çıkabilecek sorulara göre derlenmiştir. Göz atmanız sınav için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Tek bir soru bile sınav sonucunda büyük farklar oluşturacaktır. Tarih soruları ise bir çok insan tarafından kolay ezberlenebilmektedir.  Okumaya devam et

Divan-ı Humayun Nedir

Divan-ı Humayun hakkında kısa bilgi:

Bugünkü Bakanlar Kurulu gibi çalışan Divan-ı Hümayun ilk defa ORHAN BEY zamanında kurulmuştur. Fatih Sultan Mehmet padişahların divan toplantılarına katılma geleneğine son vererek, toplantıları kafesli bir pencerenin arkasından takip etmiştir.

Bakanlar Kurulu yada Okumaya devam et

Kpss Tarih Önemli Bilgiler

GENEL TÜRK TARİHİ

1- İslamiyet’inin Hindistan’a yayılmasında etkili olan Türk-İslam devleti Gaznelilerdir.

2- İslamiyet’ten Önceki Türk Devletlerinde, ölen kişinin silahı ve eşyalarıyla birlikte gömülmesi, ölümden sonra da hayat olduğuna inandıklarını göstermektedir.

3- Macaristan’da yapılan kazılarda Avarlar’a ait pek çok tunç, gümüş ve altın ziynet eşyası bulunmuştur. Bu bilgiye bakılarak Avarlar’ın değerli madenleri tanıdıkları söylenebilir. Okumaya devam et

1961 Anayasası Notları

1961 Anayasası Notları sayfası kpss sınavına çalışanların 1961 anayasası ile ilgili çıkabilecek soruları için hazırlanmıştır. Kpss sınavına çalışan memur adayları mutlaka ezber olmasada 1961 anayasası kpss sorusu çıkması ihitmaline karşı bunları okumalıdır.

Kapsamı:

1-Kuvvetler ayrılığı prensibi benimsendi. Okumaya devam et