Etiket arşivi: kpssye hazırlanmak

Kpss’ye Hazırlananlara Tavsiyeler

1 – Hayal Kurmayın!

Ders çalışmaya başladıktan sonra asla hayal kurmaya başlamayın. Hayal kurduğunuzda sizi rahatlatacak ve ders çalışmaktan uzaklaştıracaktır.

2 – Teknolojiden Uzak Durun!

Yanınızda cep telefonu, radyo, TV ve bilgisayar (tabi bilgisayardan çalışmıyorsanız:) gibi teknolojik cihazlarınız varsa muhtemelen ilginizi dağıtacak ve iyi bir şekilde ders çalışamayacaksınız. Ders çalışırken mutlaka bunlardan uzak durunuz..

3 – Oturma Şekli ve Oda Düzeni

Ders çalışırken yatmak ve rahatsız pozisyonlarda oturmak performansınızı etkiler. Uzmanların en çok tavsiye ettiği ders çalışma şekli masa üzerindeki çalışmadır. Çalıştığınız odada ışık derecesi az veya fazla olmamalıdır. Odanızda  dikkat dağıtacak unsurlarında bulunmaması önemle tavsiye edilir.

4 – Hedef Koy!

Derslerinize çalışırken kendinize hedefler koyunuz. Bu hafta her gün 50 soru veya 100 soru gibi kendi kapasitenizi aşmayan ve sizi bunaltmayan hedefler olmalı. Bu sayede ders çalışmak için kendinizi şartlandırmış ve başardıklarınızı daha net görebileceksiniz. Bu size ders çalışmak için daha fazla güç verecektir.

5 – Dinlenme Aralarını Kitapla veya Uzanarak Değerlendir

Ders çalışmaya mola verdiğinizde TV ve bilgisayardan uzak durunuz. Sevdiğiniz bir roman varsa okuyabilir veya uzanarak dinlenebilirsiniz. Sırt üstü uzanma pozisyonunda okuduklarınızı aklınızdan tekrar geçirmeniz daha faydalı olacaktır. Bu sayede ders çalışmaya geri dönerken zorlanmazsınız. Örneğin insan psikolojisi için TV izlemekten kalkıp da ders çalışmak çok zordur.

6 – Daima Programlı Ol!

Ders çalışma programlarınız olması oldukça önemlidir. Her güne özel programlar yapabilirsiniz. Bu programlarınızı yaparken rehber öğretmenlerden destek almanızda her zaman fayda vardır. Bazı günlerinizde sevdiğiniz diziler olabilir. Programları oluştururken bunlara da dikkat edin ve gerekirse o güne daha hafif, diğer günlere daha ağır ders programları yapınız. Ancak programınızı oluşturduktan sonra, her koşulda kpss ders programınıza uymak için şartları zorlayınız.


-Şunu unutmamalısınız ki herkes başarıya ulaşabilir. Bir kartal dağın zirvesine uçarak ulaşırken, yılanda sürünerek ilerler ve bir şekilde dağın zirvesine ulaşmanın yolunu bulur. Sizde Yolunuzu seçmeli ve bunu amaç edinerek ilerlemlisiniz.