Etiket arşivi: 2014 kpss ne zaman

2014 Kpss Sınav Tarihleri

KPSS 2014 Sınav takvimi ÖSYM Başkanlığınca 2014 yılı içerisinde açıklanacak. 2014 yılında Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim (Lise) adayları içinde kamu personeli seçme sınavı yapılacak. Buna göre sınav ücreti 50 lira olarak açıklanması bekleniyor. Milyonlarca insanın umut kapısı olarak memur olabilme hayaliyle girdiği sınavda ortalama tek senelerde 800 bin çift senelerde ise 4 milyona yakın insan başvuru yapıyor. Ortalama 100 150 bin civarında atama gerçekleştiği farzedersek; %3 lük bir dilim girdiğinizde atamanız oluyor demektir.

Ülkemizde her 10 kişiden 8’inin hayali olarak görülen ve sağlam iş kapısı olarak tabir edilen memur olabilmek için bazı şartlar vardı. Bunlarında başında en basiti T.C. vatandaşı olmak, Okumaya devam et

Lise ve Önlisans Mezunları İçin Kpss Ne Zaman?

haberrrLise ve Önlisans mezunları için bir daha KPSS olmayacak mı sorularına yanıt ÖSYM’den geldi.Açıklamaya göre çift yıllarda yapılan  sınavlar lise ve önlisans memur adayları içindir. Buna göre adaylar B Grubu tercihler yapılmakta ve her öğrenim düzeyi için ayrı ayrı  sınavlara girerek; lisans(P3), önlisans (P93) ve ortaöğretim (P94) puanları hesaplanmaktadır.

Her yıl dedikodu şekilde söylenen şeyler gerçek değildir. Tekli yıllarda lisans adayları ve öğretmen adayları sınava girmekte ( 2013 tek yıl) çift yıllar içinse lise ve önlisans mezunları sınavlara girmektedir. Lise ve önlisans adayları için sınav 2014 yılındadır.

Yapılan araştırmalara göre her tekli seneler de bir tür dedikolar çıkatılır ve sonradan da yalanlanır.

Şimdiye kadar oldu gibi bundan sonrasında da her çift yılda b grubu KPSS yapılacaktır ve buna lisans, önlisans ve lise mezunları katılacaklardır. Bir daha KPSS olmayacak iddiaları ve dedikoduları ise doğruluk payı olmayan bilgilerdir.