Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı okuma teknikleri sınava girecek adaylar için altın değerinde bu noktalar ve videomuzu mutlaka incelemenizi tavsiye ederek yazımıza başlıyoruz.Hızlı okumak demek; okuduğunuz anlamak demek değildir. Sadece önemli görülen yerleri, püf noktaları görmenizi sağlayacaktır. Gözünüz açısı genişleyerek artık herşeyi görebilme kabileyetiniz artacaktır. Sınavda size ekstra zaman demektir. 40 dakikada çözebileceğiniz Türkçeyi 15-25 dakika gibi kısa sürede doğru çözebileceksiniz.

1) Kişi hızlı okuyabilmek için sürekli okuma pratikleri yapmalıdır. Bol bol roman okumalı ve her ay belirli sayılarda kitap bitirilmelidir.

2) Hızlı okuyabilmek için sürekli okuma çalışmaları yapılmalıdır. Kişi iki günde bir kendini ne kadar hızlı okuyor diye test etmelidir. Bu testlerin sonuçlarını istatistikler halinde kayıt etmelidir.

3) Görüş açısını büyütmelidir. Kişi yazıyı okurken alt paragrafı da görebilmeli ve okuyabilmelidir.

4) Göz kaslarını daha hızlı hareket ettirebilmek için pratikler yapmalıdır. Aslında birçok insan göz kaslarının yavaş hareket etmesinden dolayı yavaş okumaktadır.

5) Bol bol konsantrasyon çalışmaları yapılmalıdır. Kişi okuduğu cümleyi anlamalı ve bir daha geri dönmemelidir. Bunu başarmanın tek yolu da çok okumaktan ve beyin pratiği yapmaktan geçmektedir.

6) Kişi unutkanlığa karşı önemler almalıdır. Hafızasında daha uzun süre kelimeleri tutmaya çalışmalıdır. Bunun için kendince küçük kelime veya cümle oyunları yapmalıdır. Bu sayede okuduğu yazıyı kolay kolay unutmayacaktır.

Bir gerçek var ki, SBS, YGS ve LYS gibi kişinin  hayatında önemli bir yere sahip olan sınavlarda hızlı, doğru okuma ve yorumlama oldukça büyük önem taşır. Zamana karşı yarışın yaşandığı bu sınavlarda soruların yanıtlarını bilmek tek başına yeterli değildir. O bilinen sorulara yanıt vermek için gereken hıza ulaşmak da ciddi bir strateji gerektirir. Öğrenciler bu noktada bir aşama kaydettikleri sürece sınav sonuçları daha olumlu noktalara taşınacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.