2014 Kpss Sınav Tarihleri

KPSS 2014 Sınav takvimi ÖSYM Başkanlığınca 2014 yılı içerisinde açıklanacak. 2014 yılında Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim (Lise) adayları içinde kamu personeli seçme sınavı yapılacak. Buna göre sınav ücreti 50 lira olarak açıklanması bekleniyor. Milyonlarca insanın umut kapısı olarak memur olabilme hayaliyle girdiği sınavda ortalama tek senelerde 800 bin çift senelerde ise 4 milyona yakın insan başvuru yapıyor. Ortalama 100 150 bin civarında atama gerçekleştiği farzedersek; %3 lük bir dilim girdiğinizde atamanız oluyor demektir.

Ülkemizde her 10 kişiden 8’inin hayali olarak görülen ve sağlam iş kapısı olarak tabir edilen memur olabilmek için bazı şartlar vardı. Bunlarında başında en basiti T.C. vatandaşı olmak, 30 yaşı aşmamak vs. Bunların dışında memur olabilme hayaliyle 4 milyonun üzerinde bir başvuru oluyor. ÖSYM tarafından yapılan sınav takvimine baz aldığımızda Lisans KPSS 2014 Temmuz ayı içerisinde, Ortaöğretim ve Önlisans KPSS 2014 içinde Eylülün son haftası veya Ekim ayının ilk 2 haftası içerisinde gerçekleşmektedir.

Sınavları çok yapıldığı ülkemizde yılda 15 milyona yakın aday ÖSYM tarafından sınava girmektedir. Bu sayının %35’i KPSS sınavı karşılıyor. Ösym tarafından yapılan kredi kartı ödeme sistemi ile adaylar için ayrı bir rahatlık getiyor. Adaylar banka sırası vs. beklemeden ÖSYM’nin resmi web sitesinden KPSS 2014 Başvuruları yapabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.